Podczas wyboru laptopa nasza uwaga bardzo często skupia się na podzespołach. Najczęściej istotne dla nas są: ilość pamięci RAM, pojemność i szybkość dysku twardego, wydajność procesora czy karty graficznej. Są to bardzo ważne elementy, które często warunkują wybór odpowiedniego sprzętu. Nie można jednak zapominać o rzeczy, dzięki której możemy cokolwiek zobaczyć podczas korzystania z urządzenia - matrycy. To właśnie ekran będzie decydować w dużej mierze o tym, w jaki sposób będziemy widzieć odwzorowaną rzeczywistość. Rozdzielczość, nasycenie kolorów, wielkość - zanim zdecydujesz się na wybór danego laptopa, sprawdź również, czy parametry matrycy są dla Ciebie wystarczające.
Matryca błyszcząca i matowa - na którą się zdecydować?
Dużo w tym przypadku zależy od tego, gdzie przez większość czasu będziemy użytkować urządzenie. Refleksy świetlne, które padają na matrycę mogą pojawić się wszędzie, jednak będą bardziej dokuczliwe na zewnątrz, przy naturalnym świetle słonecznym. W takich przypadkach matryca matowa spisze się dużo lepiej od błyszczącej - rozprasza światło padające na ekran, czego efektem jest brak tzw. efektu lustra. Ekran błyszczący nie pozwoli na zewnątrz, czy też w pomieszczeniu z kilkoma źródłami światła komfortowo korzystać ze sprzętu. Matowe matryce powodują też mniejsze zmęczenie naszych oczu, a obraz jest bardziej czytelny. Wśród laptopów gamingowych czy biurowych coraz to częściej można spotkać matryce matowe, które jednak przegrywają rywalizację z błyszczącymi w jednym aspekcie - nasycenia barw i odwzorowania kolorów. W przypadku ekranów błyszczących można cieszyć się dobrym kontrastem i świetną, głęboką czernią. Tym samym urządzenia z tego typu matrycą nadają się doskonale do oglądania zdjęć czy filmów, a co więcej - są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne od matowych. Tych również nie zobaczymy w przypadku ekranów dotykowych.
Różne rodzaje matryc w laptopach
W laptopach, w które możemy wyposażyć się na rynku zastosowano różne rodzaje matryc. Odmian jest kilka. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tania w produkcji matryca TN. Charakteryzuje się ona wysokimi parametrami reakcji czy odświeżania. Niestety, jest słynna ze słabego odwzorowania barw. Codzienny, przeciętny użytkownik, u którego laptop służy do podstawowych zadań czy rozrywki - matryca TN będzie wystarczająca. Dzięki możliwości odświeżania na poziomie 120 Hz i czasie reakcji nawet do 1 ms jest to świetne rozwiązanie dla graczy.
Drugim typem matrycy jest IPS. Odwzorowanie kolorów w tym przypadku stoi na wysokim poziomie, co przekłada się również na zdecydowanie wyższą cenę. Dzięki temu ten rodzaj matrycy świetnie spisze się u grafików czy osób zajmujących się montażem obrazu.
Oprócz tego na rynku możemy spotkać laptopy z matrycą MVA, jednak zdarza się to coraz rzadziej. Charakteryzują się lepszym odwzorowaniem barw niż TN, ale są dużo wolniejsze. Przez to nie nadają się do dynamicznych gier czy rozrywki na wysokim poziomie.
Producenci urządzeń często starają się poprawić wydajność matrycy dodatkowymi funkcjami. Bez problemu można wyposażyć się w laptopy wyposażone w ekrany z technologią G-Sync czy FreeSync. Obie funkcje mają szybciej odświeżać obraz, dzięki czemu ten będzie zdecydowanie płynniejszy.
Rozdzielczość równie istotna
Rozdzielczość to coś, o czym nie powinniśmy zapominać wybierając odpowiedniego laptopa. Wpływa ona bowiem nie tylko na wydajność, ale również komfort korzystania z urządzenia. Bardzo często decydujemy się na rozdzielczość Full HD, która jest zupełnie wystarczająca. Spotkamy ją najczęściej w ekranach o przekątnej od 13,3 do 15;6 cala.
Oprócz niej można znaleźć sprzęty, które charakteryzują się rozdzielczością HD, HD+, a także tymi większymi, jak WQHD, 3K czy 4K. W większości przypadków, w codziennym użytkowaniu, nie będziemy jednak wykorzystywać możliwości, które zapewnia nam taki ekran.
Kwestia wyboru urządzenia z dobrą matrycą nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Przy wyborze laptopa należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, do jakich celów będziemy używać sprzętu. Wszystko bowiem zależy od tego, gdzie i w jaki sposób nowy sprzęt będzie przez Ciebie użytkowany.