Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z polityką prywatności i korzystaniem przez nas z plików cookie.

Trudno jest wyobrazić sobie nasz świat bez telefonu komórkowego, komputera, laptopa. Elektronika stała się nieodłączną częścią naszego życia do tego stopnia, że... dosłownie trudno się jej pozbyć. Zgodnie z normami narzucanymi przez Unię Europejską wiele krajów, w tym także Polska, zaczęło wprowadzać do swojego prawodawstwa przepisy regulujące gospodarowanie odpadami elektronicznymi, a dzięki temu coraz łatwiej jest pozbyć się nie tylko takich drobiazgów, jak stare głośniki czy zniszczona klawiatura, ale również monitorów czy nawet całych komputerów stacjonarnych.

Co się jednak dzieje ze sprzętem elektronicznym oddanym do punktu skupu? Najczęściej jest od przetwarzany, a materiału użyte do jego produkcji – odzyskiwane. Mało kto wie, że zużyty komputer i monitor kryją w sobie około 7 kg szkła i 6 kg stali, tyle samo tworzyw sztucznych, a także miedź, ołów i aluminium.

 

Drugie życie komputera

Recykling to jednak nie tylko segregowanie i utylizowanie odpadów. To również ograniczanie konsumpcji oraz zużycia surowców, dlatego właśnie regeneracja używanych komputerów i laptopów, na przykład pochodzących z leasingu, staje się coraz ważniejszym działaniem ekologicznym. Warto wiedzieć, że sprzęt komputerowy liczący dwa-trzy lata najczęściej pozostaje w dobrym stanie technicznym i może z powodzeniem być wykorzystany w domu, przy pracy biurowej lub do celów edukacyjnych w szkołach.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zamiast przetwarzać działający i sprawny sprzęt elektroniczny do surowców wtórnych, można wciąż go eksploatować. Tym samym ogranicza się konsumpcję, która w dłuższej perspektywie jest szkodliwa dla środowiska naturalnego.

 

Zielona ekonomia

Korzyści dla środowiska naturalnego to tylko jedna z zalet recyklingu sprzętu komputerowego. Innym plusem jest ekonomiczność takiego rozwiązania, ponieważ ceny używanego sprzętu są znacząco niższe, choć po renowacji jego stan techniczny prawie nie ustępuje produktom fabrycznie nowym.

Decydując się na firmę, której powierzymy nasz używany sprzęt komputerowy lub w której będziemy wybierać dla siebie komputer, należy zwrócić szczególną uwagę na posiadane przez nią certyfikaty i zezwolenia na prowadzenie działalności. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy firma ma zezwolenie na zbieranie, przetwarzanie i odzyskiwanie opadów oraz czy jest wpisana do rejestru Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Spośród takich firm niewątpliwie godną polecenia firmą jest HitITRecykling, w której priorytetem jest ścisłe przestrzeganie przepisów gospodarki odpadami i ochrony środowiska.

Warto też pamiętać o bezpieczeństwie, i oddając, i kupując używany sprzęt komputerowy.

Oddając swój sprzęt do recyklingu dobrze jest upewnić się, że dane zapisane na twardym dysku urządzenia będą usunięte. Profesjonalne firmy, takie jak HitITRecykling, gwarantują usługę bezpiecznego kasowania danych z twardych dysków powierzanych im urządzeń.

Kiedy natomiast planujemy zakup używanego laptopa, komputera stacjonarnego czy podzespołu warto zwrócić uwagę, czy sprzęt będzie objęty gwarancją.