Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z polityką prywatności i korzystaniem przez nas z plików cookie.

Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszego świata bez Internetu – a coraz łatwiejszy dostęp do sieci oznacza też coraz większe narażenie na wirusy, konie trojańskie i oprogramowania spyware rozwijają się równie szybko jak sama sieć. Jak się przed nimi zabezpieczyć ? Pomocne mogą być darmowe programy.

Jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych darmowych antywirusów jest Avast, program zapewniający kompleksową i skuteczną ochronę dzięki skanowaniu heurystycznemu, które umożliwia wykrywanie także nowych, nieznanych wcześniej wirusów. Obecnie istnieje także wersja na Androida, zapewniająca bezpieczeństwo użytkownikom smartfonów.

Poszukiwaczom alternatywy Avasta można zaproponować takie darmowe programy jak AVG czy produkt Microsoftu – Microsoft Security Essentials (zastąpiony przez Windows Defender dla Windows 8) – są łatwe w obsłudze, nie obciążają systemu, a przy tym zapewniają takie standardy, jak ochrona w czasie rzeczywistym czy równoczesne blokowanie programów szpiegowskich. AVG dodatkowo oferuje skaner poczty e-mail.

 

Oprócz programu antywirusowego warto zaopatrzyć się także w program antyspyware nastawiony na ochronę przed programami szpiegowskimi. Spyware śledzą akcje użytkowników zainfekowanego sprzętu i zbierającymi dane na ich temat. Skutki są różne: od zasypania skrzynki spamem do wykradzeniem osobistych informacji.

Bardzo popularnym bezpłatnym programem chroniącym przed spyware był Ad-Aware Free Internet Security, który obecnie został zastąpiony przez Ad-Aware Free Antyvirus, łączący w sobie cechy programu antywirusowego i antyspyware. Spośród programów wyszukujących i usuwających złośliwe oprogramowanie (trojany, dialery, adware itd.) warto zwrócić uwagę na Emsisoft Emergency Kit oraz Spybot Search & Destroy, przy czym ten drugi program polecany jest zaawansowanym użytkownikom z uwagi na bardziej skomplikowaną konfigurację (przy jednoczesnej wysokiej skuteczności!).

 

Innym sposobem na obronę przed złośliwymi programami jest zapora sieciowa (ang. firewall), czyli oprogramowanie blokujące niepowołany dostęp do komputera czy sieci LAN lub broniące przed wypływem danych na zewnątrz. Większość systemów operacyjnych ma obecnie wbudowany firewall, niemniej jednak warto czasem zaopatrzyć się w oprogramowanie o nieco wyższej skuteczności niż to gwarantowane domyślnie przez Windows. Pośród darmowych propozycji można znaleźć ZoneAlarm, którego twórcy zaczęli ostatnio inwestować w wersję Pro, Comodo Personal Firewall oraz Outpost Firewall Free.

 

Bez względu na wybór oprogramowania należy pamiętać o regularnej aktualizacji, tak aby pozostawał na bieżąco z nowymi bazami wirusów i innego złośliwego oprogramowania i zapewniał stałą, skuteczną ochronę.