Choć pakiety biurowe zostały stworzone z myślą o pracy w biurze, tak naprawdę stanowią one podstawowe wyposażenie każdego domowego komputera nie tylko dla miłośników pracy po godzinach. Jeśli nawet nie w całości – bo nie każdemu może się przydać program do tworzenia prezentacji czy stron www – tak arkusz kalkulacyjny czy edytor tekstu to narzędzia równie popularne jak przeglądarka internetowa.
Programy płatne
Najpopularniejszym pakietem pozostaje wciąż Microsoft Office, którego najnowszą wersję stanowi Microsoft Office 2013, choć wciąż często w użytku pozostają starsze wersje z roku 2010 i 2007. W skład podstawowych wersji wchodzą: edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel, znany większości uczniów Power Point, w którym stworzymy prezentację, obsługujący pocztę Outlook, notatnik OneNote, program do obsługi baz danych Access oraz program do DTP (desktop publishing), Publisher. W rozszerzonych wersjach dostępne są również dodatkowe komponenty, takie jak Microsoft SharePoint Designer do edycji HTML czy Microsfot Lync do prowadzenia konferencji i wysyłania wiadomości typu IM (stworzony z myślą o komunikacji wewnątrz firm).
Nie ulega wątpliwości, że jest to pakiet najbardziej rozpowszechniony, używany zarówno w domach, jak i w zakładach pracy, a co za tym idzie – dominujący jeśli chodzi o obsługę formatów najczęściej używanych plików. I oczywiście płatny.
Programy darmowe
Dobrą darmową alternatywą jest pakiet Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org).
W jego skład wchodzą programy podobne do większości znanych z pakietu Microsoftu – edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, tworzący prezentacje Impress oraz Base do tworzenia baz danych, a także program do grafiki wektorowej Draw oraz do tworzenia równań i wzorów naukowych Math. Co istotne – obsługuje on pliki tworzone za pomocą pakietu MS i odwrotnie, podobny jest również interfejs programów. Zdecydowaną zaletą jest obecność wielu darmowych rozszerzeń, za które w wypadku produktu Microsoftu oczywiście należy dopłacić – jak na przykład słowniki języków obcych. Niektórzy użytkownicy skarżą się na wolniejsze działanie pakietu, ale jest to także kwestia posiadanego sprzętu – stabilność obu jest porównywalna.
Spośród innych darmowych pakietów biurowych warto wspomnieć o LibreOffice. W jego skład wchodzą programy o identycznych nazwach i właściwościach jak w OpenOffice: Writer, Calc, Impress, Base, Draw i Math, które również obsługują pliki MS. Dzięki nieustannym pracom nad aktualizacjami pakietu, mają szanse stać się bardziej kompatybilne z plikami Microsoftu i generować mniej błędów niż w wypadku pakietu Apache.
Polskie propozycje
Na koniec przywołać można naszą rodzimą produkcję: pakiet miniOffice polskiej firmy FERRO Software. Posiada on dwa podstawowe programy o swojsko brzmiących nazwach – edytor tekstu Edyta i arkusz kalkulacyjny Arkadiusz. Pakiet ma niewielkie wymagania sprzętowe, interfejs zbliżony do produktu Microsoftu i sprawdzi się jako alternatywa dla podstawowego użytkowania.