Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z polityką prywatności i korzystaniem przez nas z plików cookie.

Komputer przestał być tylko środowiskiem pracy i źródłem rozrywki, ale stał się także podstawowym narzędziem w zdobywaniu i przekazywaniu wiedzy. Warto zadbać o to, aby sprzęt, na którym my lub nasze pociechy będziemy się kształcić, był dopasowany tak, aby nauka stała się przyjemnością.

 

Właściwy monitor

Podstawową kwestią jest odpowiedni monitor – dający dobry jakościowo obraz i najzdrowszy dla oczu. Monitory CRT wyszły już praktycznie z użycia ustępując monitorom LCD lub LED, które wytwarzają dużo mniejsze promieniowanie. Przy wyborze odpowiedniego monitora istotny jest duży kontrast, równomierność podświetlenia oraz możliwość obniżenia jego intensywności. Przekątna to kwestia indywidualna, aczkolwiek 19” wydaje się wielkością optymalną. Interesującą funkcją jest pivot, która umożliwia obrócenie monitora o 90 stopni z trybu krajobrazowego na portretowy, co w wielu wypadkach może okazać się bardzo wygodne.

 

Ergonomia

Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniej myszy i klawiatury. Dla młodego użytkownika, który dopiero zaczyna swoją przygodę z nauką przy komputerze, warto zainwestować w ergonomiczne klawiatury i myszy, aby od początku przyzwyczajać się do ich kształtów, a tym samym wymusić prawidłowe ułożenie dłoni. Niektóre klawiatury wyposażone są w podkładki pod nadgarstki i panele dotykowe, które mogą zastąpić mysz – takie rozwiązanie zapewnia więcej miejsca na dodatkowe pomoce naukowe. Jeśli decydujemy się na mysz, która nie będzie zintegrowana z klawiaturą, warto rozważyć zakup urządzenia bezprzewodowego.

 

Komputerowa wyprawka

Początkujący użytkownik nie będzie miał dużych potrzeb i wymagań takich, jak zaawansowani gracze, nie znaczy to jednak, że należy ograniczyć się do mało wydajnego sprzętu – słabej jakości kart graficznych czy niezbyt pojemnych pamięci. Komputer dla ucznia podstawówki to zakup na kilka lat: korzystniej jest zainwestować w sprzęt, którego jakość gwarantuje dłuższe użytkowanie, niż po krótkim czasie szukać sposobów na modyfikacje i usprawnienie starszej maszyny. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnego wyboru podzespołów, wśród sprzętu marketowego z pewnością uda się znaleźć gotowy zestaw, który spełni wymagania i dzieci, i rodziców. Warto również wziąć pod uwagę zakup sprzętu poleasingowego – te nierzadko wysokiej klasy urządzenia sprawdzą się jako pierwsze narzędzie do nauki i zabawy.

Wbrew panującej modzie, laptopy nie są najlepszymi komputerami do nauki dla najmłodszych. Większość korzysta z komputerów stacjonarnych, gdzie rodzicie łatwiej mogą kontrolować ilość czasu spędzanego przy monitorze oraz przeglądane treści, nie ma natomiast potrzeby korzystania z mobilnego sprzętu poza domem, na przykład w szkole. Jeśli dodatkowo wziąć pod uwagę wyższe ceny laptopów przy gorszych parametrach technicznych w porównaniu do sprzętu stacjonarnego, wybór nasuwa się sam.

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w wypadku zakupu pierwszego komputera dla rozpoczynającego naukę dziecka, jest komputer AIO (All in One). Wszystkie podzespoły wbudowane są w monitor, dlatego zajmuje on niewiele miejsca. Jeśli chodzi o podstawowe funkcje jest też wystarczająco wydajny, aby oswoić się ze sprzętem i rozpocząć naukę jego obsługiwania.