Zwykle widzimy w komputerach narzędzie do pracy, ale jego drugie przeznaczenie, dostarczanie rozrywki, jest nie mniej ważne. Rynek gier komputerowych wciąż się rozwija, a nowe tytuły coraz bardziej zachwycają efektami graficznymi, realizmem i grywalnością. Rosną także wymagania, jakie stawiają przed naszymi pecetami. Maszyny przeznaczone do pracy biurowej niekoniecznie muszą sobie radzić z zaawansowaniem i wymogami gier.
Kryteria wyboru
Przede wszystkim należy zdecydować między laptopem a komputerem stacjonarnym. Tu decyzja jest dość prosta: komputer stacjonarny to mniejsza mobilność, jednak laptopy odpowiednie do gier są większe i cięższe od przeciętnych. „Stacjonarka” oferuje dużo większe możliwości jeśli chodzi o upgrade sprzętu. Dzięki możliwości dodawania i wymieniania podzespołów można stworzyć potężną i wydajną maszynę.
Karta graficzna
Najważniejszym podzespołem jest karta graficzna. Powinna być zewnętrzna, dedykowana, a nie zintegrowana. Do wyboru mamy karty dwóch producentów: AMD (Radeon) oraz nVidia (GeForce). Przy wyborze jak najbardziej wydajnej karty trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak shadery (czyli jednostki cieniujące przetwarzające różne elementy grafiki – im więcej, tym lepiej), szerokość szyny pamięci czy skuteczność układu chłodzenia karty. Producenci wymyślili małą podpowiedź i większość kart przeznaczonych stricte do grania ma dodaną do nazwy literę X.
Procesor
Mocna karta graficzna nie udźwignie całej pracy bez odpowiednio wydajnego procesora – zbyt słaby procesor nie pozwoli na wykorzystanie pełni jej możliwości. Dwurdzeniowy procesor jest wyborem optymalnym. Dobrze zdecydować się też na taki z odblokowanym mnożnikiem, czyli pozwalający na ewentualne podkręcenie. Oczywiście należy pamiętać, żeby pasował do płyty głównej.
Pamięć
Istotny aspekt stanowi też pamięć. 16GB RAM to najbezpieczniejsze rozwiązanie, chociaż i 8GB spełni swoje zadanie. Natomiast dysk twardy powinien być w miarę możliwości jak największy, gdyż wiele gier lubi gromadzić dane, oraz jak najszybszy – najlepiej 7200 obr/min. Pod względem prędkości polecane są zwłaszcza dyski SSD, które są jednak droższe od HDD. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku zaopatrzenie się w obydwa dyski – mniejszy SSD na system, a większy HDD na gromadzenie plików.
Urządzenia peryferyjne
Oprócz podzespołów ważne dla komfortu i bezpieczeństwa gry są także odpowiedni monitor i obudowa komputera. Jeśli chodzi o monitor – oczywiście istotne są rozdzielczość i kontrast, a także jak najniższy czas reakcji matrycy, aby uniknąć opóźnień obrazu.
Obudowa powinna być na tyle duża, aby oprócz podzespołów zmieścić też odpowiedni układ chłodzący. W wypadku częstego grania komputer dużo bardziej się nagrzewa i potrzebuje dodatkowo chłodzenia aktywnego w postaci wentylatorów.
Odpowiednio dobrany i skompletowany sprzęt zapewni maksimum przyjemności z gry. W końcu liczy się nie tylko grafika i akcja, ale i fakt, że nasza maszyna nie zawiedzie w najważniejszym momencie.