Laptopy, komputery stacjonarne, podzespoły, monitory - to tylko część sprzętów, jakie możemy kupić korzystając z tzw. ofert poleasingowych. Skąd tak naprawdę pochodzą te sprzęty, w jakiej są kondycji i dlaczego warto je kupić?
Sprzęt poleasingowy to znaczy skąd?
Leasing jest formą finansowania inwestycji, z której bardzo często korzystają przedsiębiorcy, ponieważ jest korzystniejszy niż kredyt, szczególnie ze względów podatkowych. Umowa pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą polega na tym, że ten pierwszy oddaje drugiemu w użytkowanie określony sprzęt w zamian za opłatę zwaną ratą leasingową. Do najczęściej leasingowanych towarów należą samochody, ciężki sprzęt i wyposażenie biurowe.
W tej trzeciej grupie znajdują się przywołane wcześniej komputery, laptopy, akcesoria peryferyjne, podzespoły itd. Możliwość wzięcia takiego sprzętu w leasing jest bardzo korzystna szczególnie dla firm wydawniczych, technologicznych, marketingowych, PR-owych czy reklamowych, które muszą dysponować specjalistycznym sprzętem do prac graficznych, montażu filmów czy programowania. Zakup nowego sprzętu co dwa lata często przekracza możliwości finansowe przedsiębiorstwa. Leasing jest wówczas idealnym rozwiązaniem, ponieważ daje dostęp do najnowszych rozwiązań i pozwala uniknąć problemu szybko obniżającej się wartości sprzętu.
W chwili, gdy mija okres umowy leasingowej sprzęt trafia do oferty sprzedaży tzw. sprzętu poleasingowego. Może go kupić każdy, kto nie potrzebuje najaktualniejszych i najbardziej zaawansowanych technologii, a chce wydać na sprzęt znacznie mniej pieniędzy, niż w przypadku zakupu nowych produktów.
Jakie sprzęty możemy kupić w ofercie poleasingowej?
Statystyki udostępniane przez Związek Polskiego Leasingu pokazują, że najczęściej nabywanymi tymczasowo produktami są laptopy, notebooki, komputery stacjonarne, skanery, kopiarki i drukarki. Niewiele osób wie, że wyleasingować można również serwery, monitory czy różnego rodzaju podzespoły. Każdy z wymienionych rodzajów sprzętów trafia najczęściej po około 2-3 latach do sprzedaży.
Czy zakup sprzętu poleasingowego jest bezpieczny?
Zdecydowanie tak. Przede wszystkim dlatego, że do sprzedaży trafiają najczęściej sprzęty, które mają maksymalnie 2-3 lata, a firmy rezygnują z nich nie dlatego, że coś w nich nie działa, ale dlatego, że nie chcą pozostać w tyle za szybko zmieniającym się światem nowych technologii. Zyskują na tym ci, którzy potrzebują w pełni sprawnych, ale niekoniecznie najnowszych sprzętów, ponieważ mogą je kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Dzięki temu komputery czy laptopy z najwyższej półki, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu były warte kilka tysięcy euro, dziś są w zasięgu każdego Kowalskiego.
Dodatkowo każdy sprzęt trafiający do sprzedaży jest odpowiednio opisany i sklasyfikowany. Wiemy dokładnie czy jest w pełni sprawny, czy nosi jakieś ślady użytkowania, a jeśli tak to jakie, oraz czy obejmuje go jeszcze jakaś gwarancja. Tutaj możesz sprawdzić klasyfikację stanu sprzętu komputerowego.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące zakupu sprzętu poleasingowego, napisz do nas, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.