Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z polityką prywatności i korzystaniem przez nas z plików cookie.

Na rynku dostępna jest ogromna liczba komputerów. Wybór odpowiedniego modelu może przyprawiać o zawrót głowy, szczególnie jeśli nie ma się żadnego rozeznania w kwestiach technicznych. Nasz poradnik pomoże Ci to zrobić bezboleśnie.

 Jakiej marki laptopa kupić?

 Czy marka ma znaczenie? I tak, i nie. Za najlepsze uważane są komputery Apple i Dell oraz wyższe serie HP i Lenovo (szczególnie seria ThinkPad). Są to modele o przeznaczeniu biznesowym, dlatego stawiane są przed nimi wyższe oczekiwania pod względem trwałości i ogólnej jakości. Wśród produktów tańszych marek, takich jak Acer czy Asus, znajdują się jednak również bardzo udane modele. Szczególnie gracze powinni zainteresować się ich ofertą, a także osoby cieniące sobie bardziej efektowny design.

 Jaki procesor?

 Wszystko zależy od przeznaczenia komputera. Jeżeli zamierzasz na nim tylko korzystać z pakietu biurowego, przeglądarki internetowej i odtwarzacza multimediów, to w zupełności wystarczy do tego procesor Celeron lub i3. W przypadku korzystania z bardziej zaawansowanych aplikacji, na przykład Adobe Photoshop lub Autodesk AutoCAD, warto zainwestować w i5 lub i7. W starsze gry pograsz na komputerze z procesorem tej pierwszej klasy, ale do najnowszych tytułów lepiej nie siadać bez i7 na pokładzie.

 Ile pamięci RAM?

 Dowcip mówi, że nikt nigdy nie powiedział, że jego komputer ma zbyt dużą ilość pamięci RAM. Do podstawowych zastosowań 4GB będzie wystarczające, jeśli jednak chcesz korzystać z bardziej wymagających aplikacji (w tym gier), to 8GB jest dla Ciebie minimum. W większości modeli pamięć RAM jest wymienna i można ją często rozszerzyć z pomocą dodatkowej lub większej kości.

 Jaka wielkość matrycy? Matowa czy błyszcząca?

 Od wielkości matrycy zależy zarówno wielkość komputera, jak i komfort korzystania z niego. Im większa, tym wygodniej się go używa, ale trudniej transportuje. 15” i 17” to dobry wybór dla tych, którzy chcą po prostu postawić go na biurku, a tzw. netbooki (8-12 cali) to dobry wybór dla osób, które chcą głównie korzystać z komputera będąc w ruchu i schować go do każdej torby. 13” i 14” to kompromis między komfortem a mobilnością.

 Drugą ważną kwestią do rozważania jest wykończenie matrycy. Na rynku obecne są komputery z dwoma ich rodzajami – matowe i błyszczące. Pierwsze oddają bardziej naturalne kolory i łatwiej się nich pracuje w silnym świetle słońca, drugie oferują bardziej nasycone, a więc atrakcyjniejsze barwy, oraz wyglądają efektowniej. W dużym uproszczeniu – do pisania i projektowania lepsza będzie matryca matowa, do grania i oglądania filmów – błyszcząca.

 Jaka pojemność baterii?

 Od jej pojemności zależy długość działania laptopa. Jeżeli zamierzasz korzystać ze swojego notebooka tylko przy biurku, to ten parametr nie ma dla Ciebie większego znaczenia. Jeśli jednak chcesz zabierać ze sobą komputer na uczelnię lub do biblioteki, to pojemny akumulator powinien być jednym z podstawowych kryteriów wyboru.

 W jakich laptopach są dobre klawiatury?

 Aspekt często niesłusznie pomijany w ocenie jakości komputera. Nie dla wszystkich ma to oczywiście znaczenie, ale dobra klawiatura czyni pisanie na komputerze znacznie przyjemniejszym. Jeżeli jesteś studentem humanistyki lub po prostu lubisz lub musisz dużo pisać, może być to dla Ciebie istotny element. Dobre klawiatury mają zazwyczaj laptopy Apple oraz wysokie modele Lenovo (seria Thinkpad) i Dell.

 Wygląd

 Jeżeli wygląd komputera ma dla Ciebie największe znaczenie, to raczej nie przekonamy Cię o istotności pozostałych czynników. W takim razie po prostu wybierz laptopa, który najbardziej Ci się podoba. :)

 Jeżeli potrzebujesz porady w sprawie wyboru komputera na studia, napisz do nas na adres info@fajnykomputer.pl lub zadzwoń pod numer 71 308 98 97. Możesz także od razu przejść do naszego katalogu i wytypować idealny dla siebie laptop na studia.