Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z polityką prywatności i korzystaniem przez nas z plików cookie.

Gdy szukamy sprzętu komputerowego do biura, musimy zadać sobie jedno pytanie — w jakim stopniu będziemy z niego korzystać i w jaki sposób będziemy go eksploatować.

 

Procesor
Do codziennego przeglądania klienta pocztowego, wiadomości biznesowych lub nowinek ze świata w zupełności wystarczy nam procesor i3. Jeżeli jednak nasza praca wymaga wykonywania bardziej skomplikowanych operacji, w tym m.in. obsługi programów księgowych, zdecydowanie zalecamy komputery wyposażone w procesor i5, który doskonale poradzi sobie z większym obciążeniem. Procesory i7 dedykowane są osobom, które mają już znacznie większe i bardziej specyficzne wymagania co do wydajności — mowa tu np. o graczach czy grafikach.

 

Co z tą generacją?
Z generacją procesora jest tak, że powinniśmy podchodzić do niej podobnie, jak w przypadku samochodów — im nowsza generacja, tym bardziej będzie ekonomiczna i wydajna. Jeżeli jednak mamy ograniczony budżet, to możemy zastanowić się nad nieco starszą generacją, albowiem przyrost mocy w stosunku do poprzedniej nie zawsze oznacza duży skok technologiczny, a potrafi być dużą przepaścią w stosunku do ceny.

 

Jak komputer to… RAM (pam, pam, pam)
Przyjęło się, że 8GB pamięci RAM to standard. Jest to optymalna wartość, która spowoduje, że bardziej wymagające programy będą w stanie działać płynnie, a do codziennego użytku powinno wystarczyć nam to na kilka lat. Dlaczego powinno? Technologia stale idzie do przodu i kto wie, czy za kilka lat nie będziemy korzystać z innych rozwiązań.

 

Przezorny zawsze ubezpieczony
Sprzęt potrafi zepsuć się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Przy zakupie komputera zawsze warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego dysku, który będzie w stanie zrobić nam kopię zapasową naszych danych w czasie rzeczywistym (tak zwany RAID 1). Czym tak naprawdę jest RAID 1? Najprościej rzecz ujmując, RAID to sposób wykorzystania i współpracy dwóch lub więcej dysków twardych. RAID 1 polega na powieleniu przez niego danych na dysku. W przypadku uszkodzenia jednego z dysków nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych danych, gdyż znajdują się one na drugim (lustrzanym) dysku. Lepiej jest dmuchać na zimne, niż nerwowo próbować odzyskać dane z dysku twardego, który odmówił nam posłuszeństwa.

 

Skoro już o dyskach twardych mowa...
Obecnie panuje wysokie przekonanie co do tego, że należy mieć dysk SSD, który charakteryzuje się szybkością wpływającą na czas działania całego systemu. Oczywiście nie możemy się z tym nie zgodzić, natomiast warto wspomnieć o tym, że częste operacje na dysku SSD (kopiowanie/zapisywanie/usuwanie danych) przyspiesza uszkodzenie takiego dysku, a naprawdę niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Zalecamy więc zakup małego dysku SSD, który posłuży nam jako partycja systemowa oraz dysku HDD — będzie to najlepsze i optymalne rozwiązanie, które dodatkowo pozwoli nam na utworzenie wspomnianego wcześniej RAID 1.