Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z polityką prywatności i korzystaniem przez nas z plików cookie.

Kupno sprzętu komputerowego dostępnego w marketach rozwiązuje problem z tym, jaki system operacyjny Microsoftu zainstalować na naszym nowym pececie czy laptopie – mają one najczęściej wgarną ostatnią wersję popularnego Windowsa. Ci, którzy chcą samodzielnie zdecydować, na jakim systemie pracować, powinni wiedzieć, co mogą zaoferować poszczególne ich wersje.

Home czy Professional?
Podpowiedzi kryją się już w samych nazwach – wersja Home pozbawiona jest komponentów i funkcjonalności obecnych w wersji Professional, aby lepiej dostosować ją do potrzeb przeciętnego użytkownika. Utworzymy w niej domową grupę komputerów, ale na przykład bez możliwości zdalnego zarządzania.

Wersja Professional wyposażona jest natomiast w rozwiązania użyteczne w firmach. Pozwala na stworzenie własnej domeny oraz zarządzanie grupami komputerów – pomaga w tym funkcja zdalnego pulpitu i możliwości tworzenia kopii sieci. Dla poprawy bezpieczeństwa wprowadzony jest także system szyfrowania plików.

O różnicach w wersjach Home i Pro kolejnych systemów Windows Microsoft szczegółowo informuje na swojej stornie internetowej. Nawet pobieżna analiza różnic pozwala zrozumieć, że użytkownik indywidualny nic nie traci, jeśli decyduje się na wersję Home – większość opcji dostępnych w systemach Professional nie znajdzie zastosowania w domowym użytkowaniu.

32 czy 64?
Od tego, na jaką wersję Windowsa się zdecydować, bardziej istotne jest, czy wybierzemy wersję 32 czy 64-bitową. Terminy te odnoszą się do tego, jak procesor będzie przetwarzał informacje: wersja 64-bitowa efektywniej wykorzysta większe ilości pamięci RAM niż wersja 32-bitowa, przez co reaguje szybciej, szczególnie podczas przechodzenia między programami. W praktyce oznacza to, że jeśli decydujemy się na zakup komputera z pamięcią RAM ponad 4GB, system 32-bitowy wykorzysta z niej maksymalnie 3,5 GB, podczas gdy 64-bitowy będzie miał dostęp do całości – jest to istotny fakt dla użytkowników profesjonalnych, na przykład grafików, którzy korzystają z kilku zaawansowanych programów do obróbki zdjęć lub filmów jednocześnie. Możliwości wersji 64-bitowej docenią także gracze: rozbudowana warstwa graficzna i dźwiękowa wielu gier znacznie obciążają system, dlatego zwiększony dostęp do pamięci daje większy komfort użytkowania.

Co jest potrzebne do uruchomienia systemu 64-bitowego? Przede wszystkim odpowiedni procesor. Obecnie coraz częściej producenci montują w swoich komputerach procesory 64-bitowe, na których z powodzeniem można używać i 32 i 64-bitowej wersji systemu: wybór zależy od użytkownika i tego, czy rzeczywiście potrzebuje dostępu do pamięci RAM powyżej 3,5GB. Warto przy tym pamiętać, że nie można dokonać automatycznej aktualizacji systemu z wersji 32-bitowej do wyższej: w tym celu potrzebna jest instalacja systemu od podstaw, a to łączy się ze sformatowaniem dysku.

Ostatni czynnik, który może zadecydować o wyborze, to cena. Chociaż wersje 32 i 64-bitowe nie różnią pod tym względem, inaczej jest z procesorami – x64 mogą być minimalnie droższe od od mniej wydajnych procesorów x32.